Çene Cerrahisi - İmplantoloji


 

İmplant, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine onların fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

Yüz estetiğinin bir parçası olan dişlerin kaybı psikolojik ve sosyal problemlerin yanı sıra besleme, sindirim sorunları ve konuşma bozukluklarına da yol açmaktır.

diş eksiklikleri doğal dişlere bağlın köprü protezleri veya çıkarılıp takılan hareketli protezler gibi klasik yöntemlerle tamamlandığı gibi implant destekli protezlerle de yapılabilir.

İmplatların yapıldığı durumlar

Tek veya daha fazla diş eksiklikleri:

Tek diş eksikliklerinin implant ile tedavi edilmesi, köprü ile restore edilmesine göre daha koruyucu bir tedavi şeklidir. Köprü protezi yapılabilmesi için sağlıklı dişlerin küçültülerek üzerlerinin kaplanması gerekecektir ve bu köprünün belirli aralarla değiştirilmesi ekonomik olarak da bir yük getirecektir.Bunun yerin eksik diş veya dişlerin boşluğuna yerleştirilecek implantlar sayesinde, yandaki dişlerde herhangi bir işleme gerek kalmadan tedavi uygulanabilir.

Tam Dişsizler:

Ağızda hiç diş kalmadığı durumlarda bulantı refleksi ve protezin tutuculuğunun yeterli olmaması nedeniyle hareketli protez kullanılamıyorsa, implant destekli protezler hastaya konforunu iade etmektedir. İmplantın aşamaları


Muayne ve planlama:

İmplant multidisipliner bir yaklaşımla yapılır. İmplantı cene kemiği içine yerleştirecek cerrahi uzmanı ile implant üstü protezi yapacak protez uzmanı birlikte çalışırlar.

İmplant ileri derecede kontrol edilemeyen diyabet gibi bazı sistemik hastalıkları olan kişiler dışında herkese uygulanabilir. İmplantlar titanyumdan yapıldıkları ve doğal diş kökünü taklit ettikleri için doku uyumludurlar veya herhangi bir alerjik ve toksit rahatsızlığa neden olamazlar.

Muayene aşamasında detaylı bir ağız içi muayene ile diş etleri, alt ve üst cenenin ve dişlerin birbirleriyle olan ilişkileri gibi durumlar incelenir.Klasik radyografilerin yanı sıra komplike vakalarda üç boyutlu tomografi alınarak özel bir cihazda cenenin aynı ölçüde modeli elde edilerek implantların yerleştirileceği bölgeler en az hatayla planlanır. Planlama ve bu planlamanın sonrasında yapılacak tedaviler hastalarla detaylı konuşulur.

İmplantların yerleştirilmesi:

İyi bir tedavi için doğru bir planlama kuşkusuz en başta gelir.daha sonrasında yapılacak operasyonun uzman, deneyimli bir ekip yeterli ekipman ve tüm sterilizasyon şartlarının sağlandığı bir ortamda yapılması kuşkusuz çok önemlidir. İmplantlar diğer diğer diş tedavileri gibi lokal anestezi ile uygulanır. Fakat çene kemiğinin yeterli olmadığı ve greft dediğimiz doku ilavesinin gerekli olduğu bazı vakalarda, uzun operasyonlarda veya aşırı stresli hastalarda genel anestezi sedasyon altında konforlu bir şekilde operasyon yapılır.

Protezlerin yapılması:

Ameliyattan sonra ossrointegrasyon denilen implantın kemik yüzeyine bağlanması için bir süre beklenir. Bu süre kemiğin yapısına göre değişir. Bu süre tamamlandıktan sonra üst yapı yapılır. Operasyondan sonra protezler yapılıncaya kadar estetik ve fonksiyonun devamı için geçici protezler yapılır.

 

Haberler / Duyurular

06 Ocak 2012 Cuma
web sitemiz yayın hayatına girmiştir...
24 Ekim 2015 Cumartesi
Bilgilendirme

E-Posta Haber Grubu

Firmamız ile ilgili tüm etkinliklerden haberdar olabilmek için lütfen e-posta haber grubumuza kayıt yaptırınız.